MENU
Fragment Messtischblattu 1:25K arkusz nr 4957 (2881) Marklissa z zaznaczonym wzniesieniem Biały Kamień (Las Leśnik) (niem. Zangenberg), gdzie znajdował się w średniowieczu zamek Leśna (Castrum Lesna). Na wklejce lokalizacja miejsca po dawnym zamku na podkładzie z lasera geodezyjnego Lidar - widoczna dobrze fosa, wały i usypisko na szczycie. Na miniaturze widać również działania wojenne - 2 większe sztolnie od zachodniej strony wzgórza i 4 sztolnie nad potokiem Bruśnik, które prawdopodobnie miały się zejść w środku góry tworząc podziemny kompleks produkcyjny.

Dodał: moose (administrator)° - Data: 2019-05-07 23:04:40 - Odsłon: 96
Rok 1928


Wzgórze Biały Kamień (Zangenberg) i Las Leśnik to zachodnie skrzydło Szubienicznej (335 m) i Sępika (368 m), ograniczone Giebułtowską Drogą i stromo opadające zboczami do wciętej doliny potoku Bruśnik, dopływu Kwisy. Było to strategiczne miejsce na drodze ze Śląska do Czech, stąd ulokowano tu warownię - zamek graniczny Leśna (Lesna, Lesne, Lesin, Lesnaburg), który zmienił z czasem nazwę na Zangenburg.

Zamek został prawdopodobnie zbudowany w celu ochrony granicy czeskiej ze Śląskiem i po raz pierwszy wzmiankowany w 1247 roku. W tym czasie króla czeski Wacław I oddał go biskupowi miśnieńskiemu Konradowi I von Wallhausen. Podczas panowania dynastii askańskiej (z Brandenburgii) nad Górnymi Łużycami, zamek został zastawiony starej marchijskiej rodzinie Irksleben (Irekesleve). Przypuszczalnie po wybudowaniu zamku Czocha (na wschód od Leśnej) przed 1319 r., Zamek Lesne stracił strategiczne znaczenie. W 1329 r. został wymieniony razem z zamkami Czocha i Świecie jako „Lesna oppidum forense”. Nie ma o nim informacji po okresie wojen husyckich, tak więc został zniszczony najprawdopodobniej w ich okresie. Można przyjąć, że mogło to mieć miejsce 20 marca 1431 roku, gdy oddział husytów dowodzonych przez Capka von Zaane spalił Leśną całkowicie. Przypuszczalnie został on następnie porzucony, ale żył w legendach. Na jego podzamczu zbudowano w 1267 r. miasto Leśna (wówczas Lessin auf dem Zangenberg, a od 1574 r. Marklissa). W XVIII wieku miała być widoczna jeszcze piwnica (Weinkeller) po zamku (wg Lausizische Monatsschrift : 1793. Siebendes bis zwölftes Stük. Zweiter Theil, Band 2, s. 358). Obecnie widoczny w terenie jest fragment wałów i fosy, a na szczycie nasyp. Obiekt nie był przedmiotem dogłębnych badań archeologicznych, badania sondażowe prowadził WOAK Wrocław w latach 1965 i 1977.

W czasie II wojny światowej w stromym zachodnim i pd-zachodnim zboczu Leśnika, opadającym do pot. Bruśnik wykuto 2 kompleksy sztolni nieznanego przeznaczenia, które miały prawdopodobnie zejść się pod górą w jeden podziemny obiekt.

(moose - różne źródła)

www.amzp.pl , Archiwum Map Zachodniej Polski , Poznań 2006

Poprzednie: Panoramy Czerniawy-Zdrój Strona Główna Następne: Zdjęcia niezidentyfikowane (Czerniawa-Zdrój)